
родена: 26 ноември 1911 г. в София, България
починала: 6 април 2005 г., на 93 г.
националност: България
професия: балерина, хореограф, преподавател по балет
Нина Кираджиева е българска балерина, хореограф и преподавател по балет. Тя е една от първите български балетни прими. Солистка е на първата балетна постановка в страната „Копелия“, с хореограф Атанас Петров през 1928 г. Играе и главната женска роля в първия български балет „Змей и Яна“.
Биография
Родена е в София на 26 ноември 1911 г. Балетната ѝ кариера започва като ученичка на Анастас Петров. Първоначалният ѝ стремеж да стане драматична актриса намира реализация в танцовите ѝ роли:
- циганката Одилия в модернистичното „Лебедово езеро“ на Лидия Вълкова-Бешевич,
- незабравимата Демна от танцовата драма „Нестинарка“ на Мария Димова,
- страстно любещата Зарема от „Бахчисарайски фонтан“ на Нина Анисимова,
- многобройни партии в балетите на Анастас Петров –
- Яна от „Змей и Яна“,
- Гитана от „Болеро“,
- Гудула от „Есмералда“.
Танцува и класически палцов репертоар:
- Хенриета от „Раймонда“,
- Жизел от едноименния балет,
- Фея от „Спящата красавица“.
Но предпочитанията ѝ са към драматичните, разкъсвани от противоречия, земни и страстни героини.
Нина Кираджиева специализира модерен танц при Вернике, ученичка на Мери Вигман, и класически танц при Татяна Гзовска и Борис Князев в Берлин и Лайпциг. По-късно завършва Балетна режисура в ГИТИС.
Връща се в Софийската опера – вече като хореограф на балетите „Лауренсия“, „Мирандолина“, „Бахчисарайски фонтан“, „Тривърхата шапка“, „Жар птица“, „Чиракът магьосник“, „Болеро“.
Тя е автор на няколко различни тълкувания на „Нестинарка“, директор е на Националния балет през периода 1961-1972, а нейните ученички от Държавното хореографско училище – Маргарита Арнаудова, Маргарита Градечлиева, Надя Руменин, продължават пътя ѝ.
Била е председател на балетното жури на Международния балетен конкурс във Варна и учредител и председател на Общество „Балет“.
Нина Кираджиева умира на 6 април 2005 г., 93-годишна възраст.
Цитати от Нина Кираджиева
- Изпитвам радост и удовлетворение преди всичко от това, че този Национален балетен конкурс се превърна в традиционна среща, на която се разкриват заложбите и постиженията на младите балетни артисти и хореографи, а това естествено подпомага и развитието на българското балетно изкуство.