
Роден: 18 август 1932 г. в София, Царство България
Починал: 21 ноември 2004 г. в София, България, на 72 г.
Националност: България
Професия: композитор, музикант
Инструменти: цигулка, саксофон
Морис Жак Аладжем е български композитор на поп музика, цигулар, саксофонист и художествен ръководител на оркестър. С творчеството си като композитор и аранжор на поп, театрални, детски и други песни и инструментални пиеси е сред авторите, които формират облика на българската поп песен през 1960-е и 1970-е години и създават хитове.
Биография
Морис Аладжем е роден на 18 август 1932 г. в София. Музикалното му образование започва от 5-годишна възраст – цигулка (ученик е на Ив. Торчанов, Хр. Петков и Д. Петков). От малък свири на цигулка, а на саксофон – от 1951 г.
Като ученик е концертмайстор на оркестъра на Първа мъжка гимназия в София. По това време се появяват първите му художествени произведения – увертюрата „Изгубено лято“ и концерт за цигулка и струнен квартет.
С поп музика Аладжем се занимава от 1952 г. – свири в Студентския естраден оркестър към Клуба на културните дейци в София. Завършва ИСИ в София през 1956 г.
Започва да аранжира песни от 1956 г. – предимно за ЕО на КТР (сега Биг бенд на БНР) и оркестър „Балкантон“. Първата му оркестрова пиеса е „Мечти“ (1960), а първата песен – „Влюбеният телефон“ (1961); по същото време пише и Пиеса за тенор саксофон и оркестър и мн. др.
През 1962 г. заедно с Тончо Русев основава оркестър „Балкантон“. Участва като саксофонист в „Джазът на младите“ (1953-1956), ЕО на КТР (1960-1962), оркестър „Балкантон“ (1962-1972).
Главен художествен ръководител на оркестър „Младост“ при Главно управление на строителните войски (ГУСВ) (1974-1976).
Главен художествен ръководител на дирекция „Българска естрада“ (1980-1985). Член на СБК от 1970 г. и секретар на бюрото на Кабинета за поп музика към Съюза на българските композитори.
Работи с видни дейци на българската поп музика и джаза, като Сашо Сладура, Димитър Ганев и Леа Иванова, а също така с Биг бенда на Българското национално радио.
През 1978 г., съвместно с Александър Владигеров, оркестрира мюзикъла на Алексис Вайсенберг „Фугата“, поставен през 1979 г. в Париж и издаден от френската фирма „Pathe Marconi“ (1980).
Морис Аладжем е създал над четиристотин песни. Негови песни са изпълнявали едни от най-големите имена на популярната музика в България – Паша Христова, Лили Иванова, Мустафа Чаушев, Панайот Панайотов, Йорданка Христова, дует „Ритон“, Васил Найденов, Тодор Колев, Георги Христов, Бисер Киров, Деян и Бойко Неделчеви, Емил Димитров, Маргарита Горанова и мн. други.
Носител е на
- много престижни награди и отличия както в България, така и в чужбина, като фестивала „Златният Орфей“ и конкурса „Мелодия на годината“,
- орден „Кирил и Методий“ – I степен (1982),
- трета награда на „Златния Орфей“ (1970) за „Песен за трите желания“;
- трета (1972) и втора (1973) награди на радиоконкурса „Пролет“ за „Цвете на надеждата“ (същата песен е наградена с втора награда и сребърен трофей на фестивала в Касълбар, Ирландия – 1973 г.);
- награда на СБК за оркестровата пиеса „Танкино“ (1979);
- първа награда на СБК за поп песни (1984).
Песента „Любов завинаги“ (по текст на Георги Начев, изп. Росица Кирилова) печели телевизионния конкурс „Мелодия на годината“ през 1984 г. На съшия конкурс е печелил наградата на зрителите през 1971, 1973 и 1981 г.
През 1995 г. получава голямата награда за цялостно творчество на „Златният Орфей“.
Негови песни са издавани на грамофонни плочи, освен в България, в Куба, Германия, Югославия, Финландия, Великобритания и Испания. Огромни са заслугите на Морис Аладжем към българската поп сцена.
През 2003 г. Морис Аладжем издава албума „Колекция златна класика“, в който събира едни от най-хубавите си творби.
Умира на 21 ноември 2004 г. в София.
Хитове на Морис Аладжем
- „Юношата“ – Бисер Киров
- „Янтра“ – Йорданка Христова/ Паша Христова
- „Обич“ – Панайот Панайотов
- „Слънчева жена“ – Мариана и Тодор Трайчеви
- „Жалба за младост“ – Тодор Колев
- „Лодка ли е любовта“ – група „Сигнал“
- „Любов завинаги“ – Росица Кирилова
- „Елате ни на гости“ – дует „Ритон“
- „Отвори ми“ – група „Кукери“
- „Да обичаш не е грях“ – Георги Христов
- „Очи като магия“ – Деян и Бойко Неделчеви
- „Жарава“ – Панайот Панайотов
- „Момичетата“ – Борис Гуджунов
- „Песен за трите желания“ – Емилия Маркова
- „Ръцете ти“ – Лили Иванова
- „Сърце“ – Лили Иванова
- „Дали“ – Лили Иванова и Асен Гаргов
- „Момчето и вятъра“ – Мустафа Чаушев
- „Мое слънце“ – Мустафа Чаушев
- „Провинциални гари“ – Стефка Берова и Йордан Марчинков
източник: уикипедия